Reklama

Byliśmy w Rzymie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość kanonizacji dwóch papieży – Jana XXIII i Jana Pawła II, w której wzięło udział 800 tys. pielgrzymów, włoskie i 93 oficjalne delegacje państwowe, media nazwały kanonizacją stulecia. Dla Polaków, którzy szczególnie głęboko przeżywali tę uroczystość, była to kanonizacja tysiąclecia, na którą do Rzymu podążyły osoby indywidualne i tysiące grup. Jedną z nich byli pielgrzymi z Nowej Soli, którzy 24 kwietnia wyruszyli z kościoła św. Antoniego w ośmiodniową pielgrzymkę do Włoch.

Reklama

Kilka miesięcy po tym wydarzeniu ukazał się pamiątkowy album pt. „Byliśmy tam...”, dokumentujący uroczystość kanonizacyjną i całą podróż tej grupy pielgrzymów. W części pierwszej przedstawiono postaci obu świętych: ich kapłańskie drogi oraz duszpasterskie nauczanie. Część druga jest szczegółowym opisem Mszy św. kanonizacyjnej, która rozpoczęła się na Placu św. Piotra w Rzymie 27 kwietnia, w Niedzielę Bożego Miłosierdzia, o godz. 10.00. Zamieszczono również homilię papieża Franciszka, wygłoszoną podczas Mszy św. kanonizacyjnej, w której mówił m.in., że obaj kanonizowani „byli kapłanami, biskupami i papieżami XX wieku. Poznali jego tragedie, ale nie byli nimi przytłoczeni. Silniejszy był w nich Bóg; silniejsza była w nich wiara w Jezusa Chrystusa, odkupiciela człowieka i Pana historii; silniejsze było w nich miłosierdzie Boga, które objawia się w tych pięciu ranach; silniejsza była macierzyńska bliskość Maryi”. Cenną lekturą jest również homilia kard. Angelo Comastriego, wygłoszona podczas Mszy św. dziękczynnej do Polaków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Autorzy albumu w jego ostatniej części przypomnieli miejsca, które nawiedzili. Były to m.in. bazylika św. Antoniego w Padwie, bazylika patronki spraw beznadziejnych – św. Rity w miejscowości Cascia, świątynie Rzymu, cmentarz na Monte Cassino, San Giovanni Rotondo, uświęcone działaniem św. Ojca Pio, Monte Sant’Angelo z najsłynniejszą kryptą św. Michała Archanioła, Lanciano, gdzie można oglądać relikwie cudu eucharystycznego, i Asyż z bazyliką Matki Bożej Anielskiej, z kaplicą Porcjunkuli, gdzie, według tradycji, zmarł św. Franciszek. Redaktorem tej publikacji jest o. Jan Maria Sochocki OFMCap.

Album „Byliśmy tam...” ma bardzo ładną szatę graficzną, szkoda że nakład mały i już wyczerpany.

„Byliśmy tam...” – o. Jan Maria Sochocki OFMCap, Parafia św. Antoniego w Nowej Soli, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 14, 67-100 Nowa Sól.

2015-01-20 11:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Karol Nawrocki: tytani woli - św. Jan Paweł II i bł. kard. Wyszyński to wielki dar Opatrzności

2026-05-28 19:49

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Karol Nawrocki

bł. kard. Stefan Wyszyński

PAP/Przemysław Piątkowski

Karol Nawrocki

Karol Nawrocki

Ta piękna bazylika Matki Bożej na Zatybrzu była w sercu kard. Wyszyńskiego - powiedział Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas uroczystości wniesienia relikwii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego do kościoła kardynalskiego Prymasa Tysiąclecia. Przed Mszą świętą świadectwo złożyła Anna Rastawicka, wspominając m.in. moment, gdy podczas komunistycznych manifestacji kardynał błogosławił ludzi rzucających płonące pochodnie na dziedziniec jego domu. Odczytano również list prezydenta RP Karola Nawrockiego.

W homilii abp Wojciech Polak podkreślił, że bł. Stefan Wyszyński pozostaje jednym z największych świadków wiary XX wieku, a jego duchowe dziedzictwo nie straciło aktualności. „Dzisiaj wprowadzamy relikwie błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego do jego kościoła tytularnego” - przypomniał Prymas Polski, nawiązując do szczególnej więzi kardynała z Bazyliką Matki Bożej na Zatybrzu.
CZYTAJ DALEJ

Komunikat diecezji sandomierskiej ws. zakończenia nabożeństw majowych na statku

2026-05-29 15:17

Diecezja sandomierska

Biskup Krzysztof Nitkiewicz podczas zakończenia nabożeństw majowych na statku

Biskup Krzysztof Nitkiewicz podczas zakończenia nabożeństw majowych na statku

Zbliża się czerwiec. To już ostatnie dni w tym roku, gdy w polskich kościołach, przy krzyżach i kapliczkach wierni modlą się wspólnie Litanią Loretańską. Corocznie w Sandomierzu 31. maja odbywa się nietypowe, uroczyste zakończenie nabożeństw majowych na... statku. Diecezja wydała jednak komunikat, że w tym roku "majówkowego" rejsu nie będzie.

Tradycyjnie na zakończenie nabożeństw majowych w Sandomierzu odbywa się rejs statkiem po Wiśle, w trakcie którego zgromadzeni odśpiewują Litanię Loretańską oraz pieśni Maryjne.
CZYTAJ DALEJ

31 spojrzeń Maryi: Spojrzenie pełne bólu i miłości jednocześnie

2026-05-29 20:48

[ TEMATY ]

31 spojrzeń Maryi

Adobe Stock

Każde spojrzenie Maryi coś odsłania: Boga, człowieka, drogę. W maju zapraszamy Cię do zatrzymania się przy 31 takich spojrzeniach. Dziś zobacz jedno z nich.

To spojrzenie nie wybiera między bólem a miłością. Ono niesie jedno i drugie. Miłość nie usuwa cierpienia. Ale sprawia, że nie jesteś w nim sama/sam. Maryja patrzy — i kocha do końca.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję