Reklama

Niedziela Małopolska

Abp Jędraszewski w krakowskich Łagiewnikach: Dusze, które modlą się o Boże Miłosierdzie dla Ojczyzny, mogą naprawdę wiele

- To szczególne wyzwanie, by umieć patrzeć właściwie na to, co się dzisiaj dzieje w naszej Ojczyźnie i by nie zwątpić w to, że dusze, które modlą się o Boże Miłosierdzie dla naszego kraju, mogą naprawdę wiele dokonać, zagłębiające się w tajemnicę Bożego Miłosierdzia. Jezu, ufam Tobie - mówił abp Marek Jędraszewski w kaplicy Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach podczas Mszy św. sprawowanej w ramach Międzynarodowej Konferencji „Nowe i prekursorskie wątki w pismach św. Faustyny i jej wpływ na życie Kościoła”.

2025-10-03 17:01

[ TEMATY ]

Łagiewniki

abp Marek Jędraszewski

Boże Miłosierdzie

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kustosz łagiewnickiego sanktuarium, ks. Zbigniew Bielas na początku Mszy św. przypomniał, że Eucharystia sprawowana jest w szczególnym miejscu i czasie - przy grobie św. Faustyny, w czasie nowenny przed jej uroczystością. Podkreślił, że równocześnie od modlitwy w tym miejscu rozpoczyna się Międzynarodowa Konferencja „Nowe i prekursorskie wątki w pismach św. Faustyny i jej wpływ na życie Kościoła”.

Powitał abp. Marka Jędraszewskiego i przypomniał, że wśród zebranych znajduje się także bp Mar Anthony Chirayath z Indii. Ks. Zbigniew Bielas przywitał kapłanów z różnych części świata, siostry zakonne ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, uczestników konferencji oraz wszystkich zgromadzonych wiernych. - Niech wstawiennictwo św. Siostry Faustyny sprawi, abyśmy mogli pojąć głębię Bożego Miłosierdzia i świadczyć o nim braciom - zwrócił się do zebranych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W homilii arcybiskup przypomniał postać Barucha, sekretarza proroka Jeremiasza, który był świadkiem zniszczenia Jerozolimy w 586 r. przed Chrystusem, z powodu niewierności narodu izraelskiego. - Fragment, który słyszymy dzisiaj, brzmi jak spowiedź z własnych grzechów: „Panu Bogu naszemu należna jest sprawiedliwość, nam zaś zawstydzenie oblicza, ponieważ zgrzeszyliśmy przed Panem i nie byliśmy posłuszni posłowi Pana Boga naszego” - wskazał. Metropolita nawiązał także do psalmów niewolników babilońskich. Jeden z nich opowiadał o wielkiej rozpaczy Żydów, którzy płakali, wspominając Syjon. Mówił on także o gotowości trwania przy Bogu i obronie tego, co najświętsze.

Odnosząc się do Ewangelii, arcybiskup przypomniał słowa Chrystusa skierowane do mieszkańców miejscowości, w których głosił Dobrą Nowinę i zauważył, że Jezus został odrzucony, ponieważ ludzie chcieli dalej żyć po swojemu. - To wielka przestroga także dla nas, którzy nie potrafimy zrozumieć naszego czasu, czasu zbawienia, kiedy gardzimy szansą, jaką daje nam przychodzący Chrystus w nieskończoności swego miłosierdzia - zaznaczył.

W tym kontekście metropolita krakowski odwołał się do zapisków św. Faustyny, wskazując, że w jej „Dzienniczku” pojawia się 16 fragmentów dotyczących Polski. - Zawarte jest w nim przerażenie, jakie przeżywa Siostra Faustyna, kiedy wśród wizji widzi zagrożenie, które grozi Polsce z powodu jej niewierności - wyjaśnił.

Przytoczył m.in. wizję z 1928 roku, w której Pan Jezus mówił o karze dla jednego z polskich miast, mającej przypominać karę Sodomy i Gomory. „Dzieci moje, łączcie ściśle w czasie ofiary ze mną i ofiary Ojcu Niebieskiemu, krew i rany moje na przebłaganie za grzechy miasta tego”.

Arcybiskup przypomniał także wizję z 1938 roku i słowa Jezusa: „Polskę szczególnie umiłowałem. A jeżeli posłuszna będzie woli mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście moje”.

Reklama

Wskazał również na inne fragmenty, zapisane przez świętą: „Ojczyzno moja kochana Polsko, o gdybyś wiedziała, ile ofiar i modlitw za Ciebie do Boga zanoszę. Ale uważaj i oddawaj chwałę Bogu. Bóg Cię wywyższa i wyszczególnia, ale umiej być wdzięczna”.

Na zakończenie metropolita krakowski podkreślił, że słowa proroków, wezwanie Jezusa oraz zapiski św. Faustyny stanowią przestrogę, ale i zachętę do wytrwałej modlitwy za Ojczyznę. - To szczególne wyzwanie, by umieć patrzeć właściwie na to, co się dzisiaj dzieje w naszej Ojczyźnie i by nie zwątpić w to, że dusze, które modlą się o Boże Miłosierdzie dla naszego kraju, mogą naprawdę wiele dokonać, zagłębiające się w tajemnicę Bożego Miłosierdzia. Jezu, ufam Tobie - zakończył.

Międzynarodowa Konferencja „Nowe i prekursorskie wątki w pismach św. Faustyny i jej wpływ na życie Kościoła” potrwa do 5 października. Organizatorami wydarzenia są Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie, Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, Rektorat Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach oraz Stowarzyszenie Apostołów Bożego Miłosierdzia „Faustinum”.

Oceń: +10 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski w Łagiewnikach: Na nas spoczywa dzisiaj wielkie dzieło głoszenia Bożego miłosierdzia

[ TEMATY ]

Łagiewniki

abp Marek Jędraszewski

Boże Miłosierdzie

flickr.com/archidiecezjakrakow

– Na nas spoczywa dzisiaj wielkie dzieło głoszenia obolałej ludzkości współczesnej niezmierzonych bogactw Bożego miłosierdzia – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. na błoniach łagiewnickiego sanktuarium w Święto Bożego Miłosierdzia.

Na początku homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że Apostołowie przekazali całemu światu osobiste doświadczenie zmartwychwstałego Chrystusa, którego widzieli, słyszeli i dotykali. Słowo Apostołów pociągało innych ludzi, mimo że nie mogli poznać Chrystusa zmysłami wzroku, słuchu czy dotyku. Moc przepowiadania Ewangelii przejawiała się w przekroczeniu doświadczenia zmysłowego: „nie widzieć, ale wierzyć – nie widzieć, ale kochać Boga i drugiego człowieka”. – Potrójnie jesteśmy błogosławieni. Tomasz, bo widział, dotykał i słyszał. My natomiast, kolejne pokolenia uczniów Apostołów, nie widzieliśmy, nie dotykaliśmy, nie słyszeliśmy osobiście Chrystusa, a wierzymy, a kochamy, a mamy nadzieję – mówił metropolita krakowski.
CZYTAJ DALEJ

„Żeby nie zapomnieć” - Siostry zakonne wobec Holokaustu i represji w PRL

2025-10-22 16:05

[ TEMATY ]

Holokaust

siostry zakonne

represje w PRL

Heschel Center News

53. Ogólnopolska Konferencja Naukowa Historyków Zakonnych

53. Ogólnopolska Konferencja Naukowa Historyków Zakonnych

W czasie wojny pomagały Żydom, a po 1945 roku same doświadczały prześladowań. Świadectwa działań polskich sióstr zakonnych, przez lata ukryte w klasztornych archiwach, stają się częścią naukowych badań i wspólnej pamięci. Temu poświęcona jest 53. Ogólnopolska Konferencja Naukowa Historyków Zakonnych, współorganizowana przez Centrum Heschela KUL.

Miejscem pierwszego dnia obrad była siedziba Konferencji Episkopatu Polski. Konferencję otworzyła siostra sercanka, dr Jadwiga Monika Kupczewska z Ośrodka Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce KUL i przewodnicząca Komisji Historycznej przy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych (KWPŻZZ). „W ciszy naszych archiwów, pracy w bibliotekach, czytaniu, śledzeniu relacji, dokumentujemy i zbieramy je, żeby nie zapomnieć i żeby ta tragedia nigdy więcej nie dotknęła nikogo” – mówiła s. Kupczewska o postawach sióstr wobec Zagłady Żydów. Drugi dzień obrad w Centralnym Przystanku Historia IPN będzie poświęcony powojennym represjom wobec zakonów żeńskich.
CZYTAJ DALEJ

Kolejny krok w drodze do diakonatu stałego

2025-10-22 20:25

[ TEMATY ]

diecezja zielonogórsko ‑ gorzowska

diakonat stały

Diecezjalny Ośrodek Formacji Diakonów Stałych

Karolina Krasowska

Grzegorz Junke postawił kolejny krok w drodze do diakonatu stałego

Grzegorz Junke postawił kolejny krok w drodze do diakonatu stałego

Bp Adrian Put udzielił posługi akolitatu Grzegorzowi Junke, który przygotowuje się do diakonatu stałego. Uroczystość odbyła się 22 października w kościele pw. św. Urbana I w Zielonej Górze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję