Reklama

Niedziela Łódzka

Archidiecezja

Ku Chrystusowej jedności

W archidiecezji łódzkiej zakończyły się tegoroczne Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan. Przez 15 dni w chrześcijańskich miejscach modlitw katolicy, protestanci, mariawici i prawosławni spotykali się na nabożeństwach ekumenicznych.

Niedziela łódzka 6/2025, str. II

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Łukasz Głowacki

Nabożeństwo ekumeniczne u mariawitów w Strykowie

Nabożeństwo ekumeniczne u mariawitów w Strykowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jeżeli mówimy o jedności, to widzimy na przykładzie historii Kościoła, że o tę jedność cały czas trzeba było się starać. Ta jedność jest trudna, bo wszyscy z jakichś powodów tworzymy inne Kościoły, ale te nabożeństwa pokazują, że w wielu kwestiach możemy być razem, wspólnie się modlić, składać świadectwo wiary – podkreślił ks. Michał Makula, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej św. Mateusza w Łodzi.

Modlitwy prowadzili duchowni reprezentujący poszczególne wyznania wchodzące w skład Polskiej Rady Ekumenicznej: Kościół baptystów, ewangelicko-augsburski, ewaneglicko-metodystyczny, ewangelicko-reformowany, polskokatolicki, starokatolicki mariawitów, autokefaliczny Kościół prawosławny. – 25 lat temu podpisaliśmy Deklarację o wzajemnym uznaniu chrztu między Kościołami: rzymskokatolickim i zrzeszonymi w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Zmieniło to dużo w komforcie bycia chrześcijaninem, w tym, że zaczęliśmy postrzegać siebie nawzajem jako członków Kościoła Jezusa Chrystusa, przestaliśmy mieć kłopoty administracyjne, ale przede wszystkim to był duży teologiczny krok, który spowodował, że jesteśmy bliżej siebie w tym podążaniu za Bogiem – powiedział bp Semko Koroza, duchowny Kościoła ewangelicko-reformowanego.

Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan w archidiecezji łódzkiej pod hasłem: „Czy wierzysz w to?” (J 11, 26) rozpoczęły się 5 lutego w katedrze w Łodzi. – Kończy się czas modlitw o Jedność Chrześcijan, okres, który w naszej archidiecezji trwa nie tydzień, a ponad dwa tygodnie. Przeżywamy go intensywnie z kilku względów. Po pierwsze, Łódź ma swoją historię czterech kultur, jest tutaj kilka wyznań, historycznych i nowych Kościołów. Po drugie, jesteśmy otwarci na współpracę z innymi Kościołami. My, duchowni dogadujemy się bardzo dobrze, nawet przyjaźnimy się, organizujemy różne akcje, pielgrzymki, natomiast ciągle jest problem z frekwencją na tych nabożeństwach w różnych kościołach. Chcielibyśmy, żeby tych osób było więcej niż kilka czy kilkanaście. Zastanawiamy się, jak to zmienić, żeby czas ekumeniczny był czasem angażującym więcej osób w modlitwę i w poznanie innych chrześcijan w ich miejscach modlitwy – powiedział ks. Wiesław Kamiński, przewodniczący Wydziału Duszpasterstwa Archidiecezji Łódzkiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2025-02-04 13:42

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Muzyczne przedsięwzięcie w Centrum Miasta

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Pod koniec XIX wieku z zabytkowej Altanie w Parku Żródliska miały miejsce pierwsze koncerty muzyczne. Od 2013 r. w niedzielne popołudnia lipca i sierpnia reaktywowano zwyczaj letnich koncertów. W lipcu można było posłuchać polskiej i zagranicznej muzyki estradowej, popularne standardy jazzowe, swingowej muzyki tanecznej, a także tria fortepianowego w utworach m.in. Ludwiga van Beethovena, Claudeʼa Debussyʼego i Astora Piazzolli.
CZYTAJ DALEJ

Boże, miej litość dla mnie, grzesznika!

2025-10-21 14:10

Niedziela Ogólnopolska 43/2025, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

Artur Stelmasiak

Ks. prof. Waldemar Chrostowski

Ks. prof. Waldemar Chrostowski

Przypowieść o faryzeuszu i celniku, którzy przybyli do świątyni, żeby się modlić, odnosi się nie tylko do jednej konkretnej sytuacji, lecz do tego, co powtarza się w każdym pokoleniu wyznawców Boga.

Przypowieść o faryzeuszu i celniku, którzy przybyli do świątyni, żeby się modlić, odnosi się nie tylko do jednej konkretnej sytuacji, lecz do tego, co powtarza się w każdym pokoleniu wyznawców Boga. Jako pierwszą Jezus ukazuje pobożność faryzeusza, zapewne dlatego, że jest częstsza. Faryzeusz staje przed Bogiem z satysfakcją, że wypełnił wszystko, co nakazane, a nawet więcej, ponieważ uczynił to w dwójnasób. Gdyby na takim wyznaniu poprzestał, należałyby mu się uznanie i pochwała, bo nie wszyscy prowadzą życie, które wymaga tak wielkiego wysiłku. Stało się jednak inaczej. Słowa: „Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie”, świadczą, że najważniejszym celem tego wysiłku było nie tyle uczczenie Boga, ile wywyższenie się nad innych, postrzeganych jako zdziercy, niesprawiedliwi i cudzołożnicy. Ta postawa aroganckiej wyższości znalazła również wyraz w jego nastawieniu do celnika, do którego odniósł się z nieskrywaną pogardą. Zamiast patrzeć przed siebie, w stronę Boga, do którego zwracał się w modlitwie, faryzeusz oglądał się za siebie, w przekonaniu, że jest od celnika, tak samo jak od wszystkich innych ludzi, lepszy. Dziękując Bogu nie za to, kim jest, lecz za to, kim nie jest, modlił się w gruncie rzeczy do siebie, a nie do Boga. Wybrał samousprawiedliwienie, a więc tak naprawdę Boga nie potrzebował.
CZYTAJ DALEJ

J. Kaczyński: dziś jest czas marnowania szans; musimy wygrać wybory

2025-10-26 08:01

[ TEMATY ]

program

Jarosław Kaczyński

konwencja programowa PiS

musimy wygrać wybory

marnowanie sans

PAP

Jarosław Kaczyński podczas konwencji programowej PiS

Jarosław Kaczyński podczas konwencji programowej PiS

Musimy wygrać wybory, musimy skonstruować program, który będzie temu służył – powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Stwierdził, że „dziś jest czas marnowania szans”. W sobotę wieczorem jego przemówienie zakończyło dwudniową konwencję programową partii w Katowicach.

Celem konwencji było rozpoczęcie prac nad nowym programem PiS przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się w 2027 r. Prezes PiS w swoim przemówieniu wielokrotnie podkreślił, że przed strukturami partii jest jeszcze dużo pracy do wykonania. Zapowiedział „dziesiątki takich mniejszych konferencji” programowych, objazd wszystkich powiatów oraz gmin.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję