Reklama

Kościół

Abp Ryś w Watykanie: niech w nas tętni krew Jana Pawła II

Niech w nas tętni krew Jana Pawła II i prowokuje do życia oraz odpowiedzialności za losy Ewangelii w świecie – powiedział abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki przewodniczył porannej Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w kaplicy św. Sebastiana w bazylice watykańskiej. Koncelebrowało ją z nim około stu kapłanów, w tym papieski jałmużnik, kard. Konrad Krajewski.

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Flickr Episkopat

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oto słowa homilii abp Rysia:

Kiedy słyszymy w dzisiejszej Ewangelii sformułowanie „klucze poznania” i słyszymy je w bazylice Świętego Piotra to automatycznie rozumiemy że ta Ewangelia nie jest tylko tekstem historycznym, nie dotyczy tylko ludzi do których Jezus mówił, ale dotyczy nas wszystkich, bo wszyscy bierzemy na siebie odpowiedzialność za losy ludu Bożego w naszym pokoleniu. Co to znaczy wziąć odpowiedzialność za Kościół? Co to znaczy wziąć odpowiedzialność za lud Boga, za los Ewangelii?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W tym fragmencie Pan Jezus mówi o dwóch wymiarach tej odpowiedzialności. Jako ostatniej słyszymy o tym wymiarze odpowiedzialności: „klucze poznania” za wiedzę, a wcześniej jest mowa o odpowiedzialności za krew proroków i męczenników, za losy świadectwa które miało formę krwi.

Reklama

Potrafimy właściwie odpowiadać za klucze poznania wtedy, kiedy wiedza jaką zdobywamy stanowi dla nas właśnie klucze, czyli nie zadowala nas ta wiedza sama w sobie, tylko rozumiemy ją jako rzeczywistość która ma nam coś otworzyć: otwiera nam przede wszystkim naszą relację z Bogiem. Bo poznanie w języku Pisma Świętego dokonuje się przez wspólnotę bycia, współżycie, poznanie dokonuje się w miłości, a nie tylko poprzez studia. Poznanie dokonuje się przez to, że jesteśmy razem, że wchodzimy w jakąś istotną głęboką dla siebie relację. Ten potrafi właściwie przekazywać wiedzę w Kościele, kto otwiera tą wiedzą drogę do relacji z Bogiem. Nie zawsze się to dzieje. Można latami uczyć ludzi wszystkich możliwych definicji modlitwy i nigdy z nimi nie uklęknąć do pacierza. Można uczyć ludzi wszystkich rodzajów modlitwy, a nigdy się z nimi nie pomodlić. Można się zatrzymać wyłącznie na takiej wiedzy, która jest teorią wykutą z katechizmu, można się wszystkiego o Bogu nauczyć i nigdy się z Nim nie spotkać. W sposób odpowiedzialny brać dla siebie klucze poznania to znaczy otwierać tymi kluczami wejście w rzeczywistość spotkania z Bogiem.

Druga odpowiedzialność to odpowiedzialność za krew proroków i męczenników. Krew jak rozumiał to świat biblijny, musi być siedzibą życia. Kiedy przemawia do mnie krew męczenników to chcę kontynuować życie, które w niej jest ukryte. Ten tekst Jezusowy jest bardzo mocny, bo mówi że to życie które jest we krwi można niestety zakuć w pomnik. Gdy jesteśmy przy grobie Jana Pawła II, to też bardzo mocne słowo. To nie jest słowo przeciwko pomnikom, jakie stawiamy Janowi Pawłowi drugiemu, tylko to jest pytanie o to czy kiedy stawiamy te pomniki, to nie dopuszczamy czasem do tego, że jego krew zostaje w tych pomnikach skamieniała. Można postawić pomnik papieżowi i na przykład „wieszać psy” na Soborze Watykańskim drugim, którego on był ojcem, można postawić pomnik papieżowi i głosić poglądy antysemickie, można postawić pomnik papieżowi i uważać że ekumenizm nic nie jest żadna drogą Kościoła. Krew Jana Pawła ma nas żyć. Nie można się zadowolić tylko tym, że się postawiło pomnik i nie pozwala się krwi Jana Pawła tętnić w naszych żyłach i prowokować nas do życia, pobudzać do życia, posyłać dalej i dalej i dalej. Mocne słowo.

Ale najgorsza postawa jako moglibyśmy dzisiaj wykazać, to jest ta opisana w ostatnim zdaniu: kiedy Jezus wyszedł po wypowiedzeniu tego słowa to się na niego rzucili, żeby mu wykazać, że jest głupi. Ile razy słyszymy mocne słowo w Kościele, to pierwszą jest w nas reakcja obronna: to mnie nie dotyczy. Chrońmy się przed taką reakcją, bo to słowo które dzisiaj do nas dociera jest słowem Mądrości Bożej, jak mówi Pan Jezus. Niech to słowo nas uporządkuje, niech nas prowadzi do właściwego życia, niech nas prowadzi do właściwej odpowiedzialności za losy Ewangelii w świecie.

2022-10-13 10:25

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: skałą jest Jezus, a nie człowiek, którzy przyjmuje od Niego święcenia

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

ks. P. Kłys

abp Grzegorz Ryś

abp Grzegorz Ryś

To bardzo ważne, aby ludziom nie sugerować oparcia się na sobie. Pokazywać trzeba to, co jest niezachwiane, co jest skałą, a skałą jest Jezus, a nie jakikolwiek człowiek, którzy przyjmuje od Niego święcenia - mówił abp Grzegorz Ryś w Ognisku Miłość w Olszy k. Rogowa, gdzie trwają rekolekcje alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W najbliższą sobotę w łódzkiej bazylice archikatedralnej przyjmą oni święcenia diakonatu.

Przez kolejne dni od niedzielnego wieczoru przyszli duchowni słuchają konferencji, uczestniczą w codziennej Mszy świętej, wspólnie odmawianej liturgii godzin oraz adoracji Najświętszego Sakramentu. Rekolekcje przed święceniami prowadzi ks. Piotr Mieloszyński, ojciec duchowny WSD w Łodzi.
CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: ile w nas dziś braterskiej miłości, przebaczenie, jedności?

2025-10-26 18:42

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Wojciech Polak

Archidiecezja Gnieźnieńska

Prymas Polski abp Wojciech Polak

Prymas Polski abp Wojciech Polak

O osobiste, ale i wspólnotowe świadectwo wiary, miłości i solidarności pytał w niedzielę 26 października Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas Mszy św. z poświęceniem kościoła parafialnego w Jankowie Dolnym. - Jak wygląda nasza parafialna wspólnota? Kim jest dla nas Jezus? - dopowiedział przyznając, że przy odpowiedzi może trzeba będzie się nam nieraz zawstydzić.

O osobiste, ale i wspólnotowe świadectwo wiary, miłości i solidarności pytał w niedzielę 26 października Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas Mszy św. z poświęceniem kościoła parafialnego w Jankowie Dolnym. - Jak wygląda nasza parafialna wspólnota? Kim jest dla nas Jezus? - dopowiedział przyznając, że przy odpowiedzi może trzeba będzie się nam nieraz zawstydzić.
CZYTAJ DALEJ

Rozpaleni - zapisy już trwają!

2025-10-27 04:26

materiały prasowe

W ramach przygotowania młodzieży do sakramentu bierzmowania wkrótce odbędzie się kolejna edycja spotkania pt. „Rozpaleni”.

W ostatnią sobotę listopada w hali Targów Lubelskich zgromadzi się 1500 młodych osób. Kilkugodzinne spotkanie, wypełnione radosną obecnością i modlitwą młodych, już na stałe zagościło w kalendarzu wydarzeń diecezjalnych. – Celem wydarzenia jest ukazanie młodego i radosnego Kościoła, któremu zależy bardzo na rozwoju ludzkim oraz duchowym młodzieży, przedstawienie sensu bierzmowania oraz ewangelizacja i zintegrowanie grup parafialnych przed rozpoczęciem roku formacyjnego – wyjaśnia ks. Mateusz Wójcik, dyrektor spotkania organizowanego przez Centrum Duszpasterstwa Młodzieży we współpracy z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję